Gecici ikamet (TR) Suresi Uzatilmasi;

Bu uygulama rehberi, Kanada’da gecici olarak  yaşayan ve geçici ikamet(TR)  durumunda degisikliklik yapmak istyenler icindir.

  • kalış sürelerini uzatmak,
  • kalış koşullarını değiştirmek veya
  • durumlarındaki problemleri düzeltmek.

Mevcut geçici statünüz halen geçerliyse, kalis süreninizi uzatmak icin basvurabilirsiniz. Bu basvuru icin; genellikle mevcut durumunuzun süresi dolmadan 30 gün önce başvurmanız gerekmektedir. Mevcut geçici statünüz, başvurunuz kesinleşene ve karar size bildirilene kadar aynı koşullarda devam eder.

Not: Geçici ikamet statüsünün geçerliliği pasaportunuzun geçerlilik süresini aşamaz. Bu nedenle, pasaportunuzun, talep edilen uzatma sürenizin sonuna kadar geçerli olmasını sağlamalısınız.

Kanada’da daha uzun süre kalmak isteyen yakın herbir  aile bireylerinizin (eş, partneriniz, bağımlı çocuklar icin  ayrıca izin başvurusunda bulunulması gerekir. Aynı zamanda extention(kalış süresini uzatma) için başvurursanız, her bir kişi icin ayrı bir başvuru formu gönderilmesi zorunludur.Tüm uygun belgeler ve her kişi için gerekli ücret de ayrıca dahil edilmek zorundadır.

Statünüz sona erdiyse, izin koşullarından birini ihlal ettiyseniz veya gerekli izni almadan çalışmış/eğitim almışsanız, Göçmenlik ve Mülteci Koruma Yasası( Immigration and Refugee Protection Act )uyarınca bir suç işlenmiş demektir. Kanada’dan çıkarılmanıza yol açabilecek bir mahkemeye sevk edilebilirsiniz. Mevcut  durumunuz(Temporary Residence) sona erdikten sonra Kanada’da kalmak isterseniz; legal statününüzün kaybolmasından itibaren 90 gün içinde statünüzün yeniden geçerli olması için başvurabilirsiniz(restoration of status). Aksi takdirde Kanada’dan ayrılmanız gerecektir. (Restoration of Status)İyileştirme için başvurmak isterseniz, durumunuza iliskin   ayrıntılı bilgilerle birlikte verilen başvuruyu tamamlayın. Başvurunuzun kabul edileceğine dair bir garanti yoktur.

  • Kanada’da statünüzün geçerliliğinin ötesinde Kanada’da kalmak yasalara aykırıdır.
  • Gerekli bir çalışma izni olmaksızın çalışmak yasadışıdır.
  • Gerekli çalışma izni olmaksızın eğitim almak yasadışıdır.